Gezelim Görelim

Kastamonu ilinin kuzey batı bölümünde Cide, Azdavay, Pınarbaşı ilçeleri ile Bartın ilinin doğu bölümü arasındaki bölüm 07.07.2000 tarihinde Küre Dağları Milli Parkı adı altında ayrılmış ve milli park ilan edilmiştir. Park 37000 hektarlık bir yüzölçümüne sahiptir. Milli park sınırları içinde pek çok kanyon, mağara ve koylar bulunmaktadır.

 • Gideros koyu :  
  Gideros Koyu, Cide

  Gideros Koyu, Cide

  Cide’ye Amasra yönünde 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Koruma altındaki bu doğa harikası koyun tarihi M.Ö.5000 yıllara Sümer ve Hitit uygarliklarina dayanmaktadır. Homeros’un ünlü eseri Ilyada destanında Gideros’tan o zamanki adı Kytoros ile bahsedilmektedir. Cide Amasra arasında yoldan görülebilen koyda birçok balık restoranı bulunmaktadır. Yoldan koy içine araçla inmek mümkündür.

 • Valla Kanyonu :  
  Valla Kanyonu, Cide

  Valla Kanyonu, Cide

  Yer yer 800 ile 1200 metreye ulaşan yüksek ve sarp kayalıklar oluşan yan duvarlarıyla Cide Pınarbaşı arasında 12 km boyunca uzanmaktadır. Küre Dağları ,içerisinde yeralan kanyonların en büyüğü Valla Kanyonudur. Kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir ancak araçla ulaşılabilen, kanyonu yukardan seyredilebilecek yerler mevcuttur.

 • Ilgarini Mağarası :      Cide’ye 36 km uzaklıktaki Sorkun Yaylasında bulunmaktadır. Yaylaya kadar araçla ulaşım mümkündür. Yayladan mağaraya yaklaşık iki saatlik bir yürüyüş yolu sonunda mağaraya ulaşılır.Mağaranın tabii kemereli girişi geçildikten sonra mağara içerde iki kola ayrılır. Girişteki yıkıntıların Bizans döneminden kalma köy yıkıntıları olduğu sanılmaktadır. Sağ taraftaki düz yolda bir su sarnıcı bulunmaktadır.
Ilgarini Mağarası, Cide

Ilgarini Mağarası, Cide

 • Zamanla tahribata uğramış odaların olduğu bu bölüme avizeli salon denilmektedir. Sol taraftaki bölümü ise giriş seviyesine göre 250 metre aşağıya inen bir yol takip etmektedir. Bu haliyle dünyanın 4. en derin mağarası olduğu söylenmektedir. Virajlarla aşağıya inen yolun sonundaki düzlükte bir adet kilise ve yedi tane mezar kalıntısı bulunmaktadır. Fakat bu kalıntılar gerek zamanla gerek araştırmacılar gerekse korsan kazıcılar tarafından tahrip edilmiştir. Bu seviyeden sonra daha aşağılara inebilmek için teknik malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ulaşılabilen yere kadar mağaranın uzunluğu 858 metredir.
 • Aydos Koyu :      Cide’ye, İnebolu yönünde 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Aydos çayının denize ulaştığı yerde bulunan koy, bir birine geçmiş iki koydan oluşmaktadır.
 • Aydos kanyonu : Aydos çayının boyunca yeralmaktadır. Büyük bir kısmı araçla ile gezilebilmektedir. Belli bir yerden sonra yola yaya devam etmek zorunludur. Kanyon üzerinde pek çok küçüklü büyüklü şelale ve göller bulunmaktadır.